Slovenská komora zubných lekárov združuje zubných lekárov, ktorí sú jej členmi a chráni ich práva a záujmy v súvislosti s výkonom zdravotníckeho povolania.
Tehotenstvo a starostlivosť o ústnu dutinu
V tehotenstve má žena nárok na dve preventívne prehliadky, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia.
Prečo je to dôležité?
Čo by ste mali vedieť o zmenách v ústnej dutine.
Hormonálne zmeny v tele matky počas tehotenstva majú najčastejšie za následok zvýšenú tendenciu k vzniku zápalu parodontu (zápal ďasien a tkanív v okolí zuba). Tieto zmeny vznikajú na zdravom parodonte alebo zhoršujú predtým prítomný a neliečený zápal.
Zápal ďasien je pomerne častý a postihuje 30 – 75 % tehotných žien. Začiatok chronického zápalu ďasien sa môže prejavovať spočiatku „iba“ krvácaním z ďasien pri čistení zubov alebo u niektorých žien dochádza k zápalovému zväčšeniu ďasien.
Ak má žena parodontitídu (zápal parodontu) pred tehotenstvom je nevyhnutné, aby zubný lekár v spolupráci s pacientkou dosiahli liečbou stav kľudu. To znamená znížiť krvácanie a tvorbu hnisu na minimum. Tu je veľmi dôležité detailne odstrániť zubný kameň zubným lekárom (alebo na jeho odporúčanie dentálnou hygieničkou), čím sa stupeň zápalu zníži. Samozrejme, že pacientka doma vykonáva dôkladnú ústnu hygienu podľa odporúčania. Je potrebné vedieť, že aktívna parodontitída je často príčinou rizikového tehotenstva s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca, ako aj spontánneho potratu. Spôsobujú to výlučky baktérií, ktoré sa krvným riečišťom dostávajú k placente a znižuje sa tým výživa plodu. Viac na Fokálna infekcia
Dôležité je tiež ošetriť prítomný zubný kaz, pretože v období tehotenstva a dojčenia je aktivita a riziko jeho vzniku zvýšené v dôsledku často sa meniacich chutí na sladké a kyslé. Zároveň nevoľnosti v tehotenstve sú príčinou zvracania, kyslého prostredia v ústach a často nesprávnych zvykov v ústnej hygiene. To sú hlavné príčiny vzniku zubného kazu, a nie nesprávny názor, že v „tehotenstve ubúda vápnik a preto sa zuby kazia“.
Je potrebné si uvedomiť, že krvácanie z ďasien a zvýšený výskyt zubného kazu sú ochoreniami často sa vyskytujúcimi v tehotenstve.
Vážené pacientky, neodkladajte preto preventívne prehliadky a návštevu u zubného lekára.
Prvá preventívna prehliadka – 12. týždeň tehotenstva – obsahuje :
- Vyšetrenie stavu chrupu s následným ošetrením zubného kazu, ktoré je indikované v 2. trimestri. Lokálna anestézia ako prevencia bolesti a zníženia stresu je indikovaná a prakticky dnes majú tieto prípravky prakticky nulové riziko poškodenia plodu. Neošetrený a pretrvávajúci zubný kaz je rizikom prenosu kazotvorných baktérií do úst dieťaťa, najmä ak matka olizuje cumlík a lyžičku, ktorou kŕmi dieťa alebo ho bozkáva na ústa.
- Vyšetrenie ďasien a parodontu, zistenie krvácania z ďasien, prítomnosť zubného kameňa a jeho odstránenie. Pamätajte, že zápal ďasien ani po pôrode bez liečby nevymizne a za deväť mesiacov tehotenstva sa značne poškodia ďasná. Obr. 1,2
- Inštruktáž o nevyhnutnosti vykonávať ústnu hygienu s fluoridovou zubnou pastou a pomôckami ústnej hygieny dôsledne a viac ako inokedy. Je potrebné si zapamätať, že základným liekom je dôkladné čistenie zubov.
- V prípade zvýšeného rizika kazivosti alebo pri dlhodobom tehotenskom zvracaní zubný lekár odporúča aplikovať prípravky so zvýšeným obsahom fluoridov (remineralizačný gél 1 krát do týždňa)
- Pri tehotenskom zvracaní nie je vhodné ihneď po zvracaní si čistiť si zuby zubnou kefkou, lebo kyslý obsah žalúdka naleptáva a porušuje zubnú sklovinu a dochádza k porušeniu povrchovej vrstvy zubnou kefkou.
Je lepšie ihneď si vypláchnuť ústa vodou, prípadne ústnou vodou s obsahom fluoridu, podľa odporúčania zubného lekára. Rovnaký je postup aj v prípade striedania príjmu sladkých a kyslých jedál, kedy čistenie zubnou kefkou vykonávame až po 30 minútach.
Častý príjem sladkých jedál a nápojov spôsobuje zubný kaz; to platí aj v tehotenstve. Nekonzumujte sladkosti medzi hlavnými jedlami. Nadmerná spotreba cukru v tehotenstve neprospieva ani matke, ani dieťaťu a u nastávajúcej matky vedie k zbytočnej nadváhe a vzniku zubného kazu.
Druhá preventívna prehliadka – 28. týždeň tehotenstva – obsahuje :
- Kontrolu stavu chrupu a parodontu, kontrolu ústnej hygieny, nánosov zubného kameňa a bakteriálneho povlaku.
- Pri tejto návšteve zubný lekár podáva informácie aj o starostlivosti o ústnu dutinu novorodenca a kojenca ihneď po narodení :
- ako vykonávať ústnu hygienu od narodenia až do 1. roku veku Zubný preukaz
- o výžive, pričom upozorní nepodávať dieťaťu od smädu sladené nápoje
- o význame prvej návštevy s dieťaťom u zubného lekára hneď po dovŕšení jedného roka
- o možnom vplyve cumlíka a cmúľaní palca na vývoj zubov
Od narodenia do 3 rokov života
MUDr. Lucia Kovácsová, PhD.
Ústna hygiena a starostlivosť o ústnu dutinu u novorodencov
Starostlivosť o ústa dieťaťa (nie o zuby) začína ešte pred prerezaním prvého mliečneho zuba. V rámci každodennej hygieny pri kúpaní je potrebné vytierať jazyk, líca a ďasná navlhčenou gázou alebo textilnou vreckovkou navinutou na ukazovák. Robíme tak z dôvodu vyčistenia úst od zvyškov mlieka a zároveň už v tomto období postupne navykáme dieťa na „pocit čistých úst“.
Ústa dieťaťa po narodení postupne napádajú rôzne baktérie, medzi nimi aj baktérie spôsobujúce zubný kaz. Hlavná baktéria zodpovedná za vznik zubného kazu Streproccocus mutans sa do detských úst prenáša najviac od matky, hlavne ak sama má v ústach neošetrený zubný kaz. Tento prenos nastáva pri bozkávaní dieťaťa na pery, pri olizovaní cumľa, pri ochutnávaní z detskej fľaše, neskôr pri ochutnávaní stravy z lyžičky, ktorou je dieťa kŕmené. Všetky tieto ich zlozvyky spôsobujú predčasné osídlenie úst dieťaťa nechcenými baktériami.
Ústna hygiena a starostlivosť o ústnu dutinu po prerezaní prvého mliečneho zuba
Prvý mliečny zub prerezáva približne v 6. mesiaci života dieťaťa. Najprv prerezávajú rezáky v sánke a do dovŕšenia prvého roku sú prerezané všetky rezáky v sánke aj čeľusti v počte 8 zubov (4 rezáky v sánke a 4 rezáky v čeľusti). Čistenie prerezaných rezákov robíme zotieraním povlaku navlhčenou gázou alebo vreckovkou. Nie je však chybou, ak prerezané prvé zuby čistíme prstovou kefkou ( voľne dostupná v lekárňach) alebo detskou zubnou kefkou bez použitia akejkoľvek zubnej pasty. Prerezaním mliečnych stoličiek, čo je približne od 12. mesiaca, čistenie gázou nestačí a je nevyhnutné začať používať detskú zubnú kefku. Na čistenie zubov používame detskú zubnú kefku podľa veku dieťaťa. Ani v tomto veku nepoužívame žiadne zubné pasty. Detské zubné pasty podľa veku dieťaťa začíname používať až vtedy, keď si dieťa vie po vyčistení zubov vypláchnuť ústa. Samozrejme chrup 2x denne ráno a večer čistia rodičia.
Potrava pre kojencov a batoľatá tak isto ako hygiena do značnej miery ovplyvňuje riziko vzniku zubného kazu. Potravu bohatú na cukry predstavuje podávanie sladeného mlieka, ochuteného mlieka, ovocných štiav alebo iných sladených nápojov v kojeneckej fľaši. Tieto nápoje by snáď sami o sebe neboli závažným problémom. Ich škodlivosť však výrazne stúpa, ak má dieťa fľašu s nápojom neustále pri sebe (v kočiariku alebo v postieľke) a počas dňa z nej opakovane popíja. Zvlášť nebezpečné je, ak sa sladené nápoje alebo príkrmy podávajú večer pred spaním, alebo dieťa s fľašou aj zaspáva. To isté platí aj o prikrmovaní niekoľkokrát v priebehu noci. Počas spánku totiž klesá množstvo sliny, ktorá nemôže prirodzene, tak ako cez deň omývať povrch zubov.
Ak vaše dieťa už sedí bez pomoci nechajte ho piť nápoje z hrnčeka.
Od útleho detstva naučte svoje dieťa od smädu piť čistú vodu.
Rovnako neprijateľné ako cukrom sladené nápoje sú džúsy a ovocné šťavy. Džúsy so 100% podielom ovocnej zložky obsahujú iba nepatrné množstvo cukru, sú však veľmi kyslé. Kyslosť džúsov a ovocných štiav je tak vysoká, že zubná sklovina sa pri kontakte s nimi začína rozpúšťať. Ďalším problémom je dieťaťom vyžadované kojenie počas noci (podľa jeho samovôle) po prerezaní prvých zubov. Po 18. mesiaci veku dieťaťa, kojenie niekoľkokrát počas noci nemá takmer žiadny nutričný význam a dieťa matkin prsník využíva skôr k svojmu ukľudneniu a opätovnému rýchlemu zaspaniu. Rovnako sa musíme vyvarovať namáčaniu cumľov do medu, cukru a sirupov.
Kazivosť mliečnych zubov v negatívnom zmysle ovplyvňuje aj opakované podávanie antibiotík, vo forme sirupov, sirupov proti kašľu, bolesti a nachladnutiu. Prakticky všetky lieky pre deti do dvoch rokov obsahujú veľké množstvo cukru z toho dôvodu, aby ich dieťa vôbec užilo. Bez pridaného cukru majú nepríjemnú horkú chuť. Ak musí dieťa opakovane po dlhší čas užívať tieto lieky, mala by byť hygiena jeho chrupu obzvlášť starostlivo realizovaná – po užití lieku počas dňa nechať vypláchnuť ústa čistou vodou, rodič dokonale očistí zuby ráno a večer.
Mliečny chrup má 20 zubov. Mliečne zuby podobne ako zuby trvalé majú nezastupiteľnú funkciu v ústach detí. Sú dôležité pri odhryzovaní a rozdrobovaní potravy, držia miesto pre trvalé zuby, podporujú správny rast čeľuste a sánky. Majú dôležitú úlohu pre správnu výslovnosť, ale aj pre výzor dieťaťa. Zdravé mliečne zuby sú vizitkou toho, ako sa rodičia starajú o hygienu ústnej dutiny svojich detí. Je pravdou, že mliečne zuby sú dočasné, ale nič v našom tele, tak ako tomu už býva v prírode, nie je náhodné. Iba zdravý mliečny zub splní svoje poslanie, vypadne a uvoľní miesto pre trvalý zub v správnom čase a v správnom slede.
Čo môžete urobiť aby mliečne zuby ostali zdravé a splnili svoje poslanie?
V prvom rade musíme zabrániť vzniku zubného kazu, ktorý sa môže objaviť na zube, hneď po jeho prerezaní. Mliečne zuby sú viac náchylné na vznik zubného kazu ako zuby trvalé. Po prerezaní sklovina obsahuje menej minerálnych látok, je tenšia ako u trvalého zuba. Kanáliky v zubovine (tá časť zuba, ktorá je tesne pod sklovinou) sú široké a uľahčujú prienik kazotvorných baktérií až do zubnej drene. Zubná dreň je väčšia, a tým náchylnejšia na skoré napadnutie spomínanými baktériami.
Nezabudnite objednať svoje dieťa u zubného lekára na prvú preventívnu prehliadku po dovŕšení jedného roka.
Od 3-6 rokov života
MUDr. Peter Kukolík, MUDr. Melánia Serafínová
Zuby sa neumývajú, zuby sa čistia
Ľudský chrup nie je kuchynský riad a preto netreba umývadlo a vodu a saponát alebo detergent, aby sa očistil od zubného bakteriálneho povlaku. Na 100%-nú prevenciu zubného kazu stačí každodenná dôkladná mechanická očista celého povrchu všetkých zubov v ústnej dutine.
Čistenie zubov je podobne ako napríklad písanie perom manuálna zručnosť, ktorej osvojenie si vyžaduje dlhodobý pravidelne opakovaný tréning. Preto v detskom veku je zodpovednosť za čistenie chrupu na pleciach rodičov.
Takisto pravidelná procedúra, akou je utieranie zadočku dieťaťa po veľkej potrebe, je spoločensky akceptovaná úloha rodiča a rovnako na ňu postačuje mechanické stieranie, poprípade oplach vodou a funguje to. Aj na čistenie povrchu zubov od zubného povlaku stačí len mechanické rozrušenie kefkou a vypláchnutie úst čistou vodou.
Čistenie zubov nemá byť pre dieťa voľba, ale každodenná povinná rutinná činnosť formou hry ako napríklad umývanie si rúk. Prítomnosť rodiča dáva čisteniu zubov vážnosť. Rodičia by mali ovládať správnu techniku čistenia svojho vlastného chrupu. Dieťa si prirodzene berie príklad z rodičov a má záujem o ich napodobňovanie. Je vhodné, aby čistenie zubov, najmä to večerné, prebiehalo ako rodinný rituál, resp. aspoň jeden rodič bol stálou inšpiráciou a zároveň kontrolou pre svoje deti.
Dočisťovanie zubov dieťaťa klasickou kefkou ( s čo najmenšou pracovnou hlavičkou s rovnými hustými mäkkými štetinami) alebo jednozväzkovou kefkou (solo, single) alebo elektrickou kefkou (s malým detským násadcom) a medzizubné čistenie (správna medzizubná kefka, niť) má na starosti hlavne rodič. Každý člen rodiny má svoju vlastnú kefku odloženú oddelene. To isté je vhodné dodržiavať aj v materskej škole. Zubnú kefku je vhodné pravidelne obmieňať v 3 mesačných intervaloch, resp. podľa opotrebenia štetín pracovnej hlavičky. Po infekčnej chorobe je vhodné starú kefku ihneď nahradiť novou (po prekonaní nádchy, angíny, chrípky, zápalu priedušiek).
Zuby sa čistia 2x denne. Pokiaľ je dieťa v domácej starostlivosti rodiča je ideálne vyčistiť zuby cca 30 minút po raňajkách, aby sa stihlo po jedle neutralizovať kyslé pH v ústach. Večer tiež minimálne 30 minút po poslednom jedle dňa a po čistení už pred spaním nič nekonzumovať a piť len čistú vodu, poprípade nesladený čaj. Večerné čistenie je kľúčové, aby počas spánku, keď je znížená tvorba slín, bolo množstvo baktérií prítomných v dutine ústnej čo najnižšie.
Č()istenie zubov dieťaťa rodičom je vhodné začať najprv v hornom zuboradí od jedného konca sa postupne posúvať po všetkých, nielen viditeľných plôškach z jedného konca zubného oblúku na druhý a následne to isté dole. Dôležité je, aby rodič videl na všetky zuby priamo. Vhodná je poloha v ľahu ako v kresle u zubného lekára., kedy rodič je „zubár“ a dieťa „pacient“. Dávať si pozor na vynechanie zubov pri zmene úchopu kefky (ako v tenise z „forhendu“ na „bekhend“). U chlapcov môže byť pomôckou pomenovanie každého zuba u názvom značky auta a čistenie ich dverí, podvozku (u horných zadných zubov), kapoty, strechy(dolných zadných zubov)…alebo sa hrať na archeológov a v ústach odkrývať kefkou „nálezy“ dinosaurov.
Prerezávajúce prvé trvalé moláre (veľké stoličky, 6ky) medzi 5.-7. rokom života za posledným mliečnym zubom je účinné čistiť kefkou so zavedenou rukoväťou kolmo na zuboradie, lebo pri čistení žuvacej plochy druhého mliečneho moláru štetinky kefky nedosiahnu alebo dosiahnu nedostatočne na povrch prvého trvalého moláru. Tento nie je v úrovni žuvacej plochy druhého mliečneho molára. To isté platí aj o prípadných prerezávajúcich premolároch v 9. roku života.
Medzizubnou kefkou, ktorú dieťaťu určí zubný lekár alebo dentálna hygienička, čistí rodič medzizubné priestory rovnako ako svoje 1x za deň – večer.
Celá medzizubná kefka by sa mala zasunúť medzi zuby a pri vyťahovaní obísť medzizubnú ďasnovú papilu z jednej a po druhom zasunutí aj z druhej strany (pohyb okolo ďasna medzi zubami do tvaru písmena „V“ medzi hornými zubami alebo obráteného písmena „V“ medzi dolnými zubami).
Od 6-12 rokov života
Lorem
Od 12-18 rokov života
Lorem
Dospelosť
Lorem
Staroba
Lorem