Slovenská komora zubných lekárov združuje zubných lekárov, ktorí sú jej členmi a chráni ich práva a záujmy v súvislosti s výkonom zdravotníckeho povolania.
Poradenstvo
Dokumenty
Postupy v ZL
Pri použití sedácie pri vedomí u pacientov mladších ako 18 rokov veku dodržiavať „DOPORUČENÉ POSTUPY Európskej akadémie detskej stomatológie pre sedáciu v detskom zubnom lekárstve“ (EAPD Guidelines on Sedation in Paediatric Dentistry).
Pripravujeme ďalšie postupy, o ktorých vás budeme informovať a zverejňovať na web stránke.
Antibiotická rezistencia
Baktérie odolné voči antibiotikám, známe ako „superbaktérie”, si denne vyžiadajú život takmer 90 ľudí v EÚ/EHP
Zubnú infekciu je najlepšie liečiť zubným zákrokom. Antibiotiká sú indikované iba vtedy, ak je dentogénna infekcia sprevádzaná horúčkou, malátnosťou alebo systémovými príznakmi, ako je opuch, lymfadenopatia, trismus. Pacient s príznakmi sepsy by mal byť ihneď odoslaný na klinické pracovisko.
Proti antibiotickej rezistencii bojujme prevenciou zubného kazu!
Povinnosti absolventa
Absolvent lekárskej fakulty končí štúdium dňom vykonania poslednej štátnej záverečnej skúšky:
1. Zdravotná poisťovňa – poistenie sa nesmie prerušiť, do zdravotnej poisťovne: a) sa prihlási sám absolvent (ako samoplatca), b) prihlási absolventa zamestnávateľ, c) prihlási absolventa úrad práce.
2. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – evidencia na úrade práce je dobrovoľná.
3. Sociálna poisťovňa – absolventa nahlasuje zamestnávateľ, alebo sa absolvent môže dobrovoľne poistiť. Po ukončení štúdia nevzniká absolventovi žiadna povinnosť.
4. Slovenská komora zubných lekárov – registrácia je povinná, členstvo v SKZL je dobrovoľné.
5. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou – žiadosť o pridelenie kódu.
6. Národné centrum zdravotníckych informácii – žiadosť o vydanie elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka.
7. Špecializačné štúdium a certifikačná príprava – dobrovoľné.
8. Absolvent zubného lekárstva a možnosti výkonu zdravotníckeho povolania 9. Absolvent zubného lekárstva v postavení poskytovateľa zdravotnej starostlivosti
Národné odporúčania
Vážení kolegovia,
predkladáme Vám pomôcku, ktorá má pomôcť zlepšiť úroveň primárnej prevencie ústneho zdravia na Slovensku.
Významnou súčasťou prevencie je vzdelávanie obyvateľstva s cieľom naučiť ich základy zdravia a spôsoby ako predchádzať ochoreniam, tzv. zdravotná gramotnosť.
Aktuálnosť tejto témy vychádza nielen z nedostatočného stavu ústneho zdravia u nás, ale aj z vysokého percenta detí a dospelých, ktorí nenavštevujú pravidelne zubného lekára.
Snahou nás zdravotníckych pracovníkov v zubnom lekárstve je vzdelávanie našej populácie, opakovane od narodenia podľa jednotlivých vekových období po celý život, s prihliadnutím aj na celkové ochorenia. Vedecké poznatky overené niekoľkoročnou praxou nás oprávňujú prijať u nás jednotné opatrenia. Často sa v praxi stretávame s rozdielnymi odporúčaniami pre pacientov zo strany zdravotníkov, z ktorých mnohé sú súčasnými vedeckými výsledkami prekonané, zastarané. Na druhej strane je mnoho populárnych médií, ktoré nesprávnym smerom vedú pacientov.
Rozhodli sme sa preto, pomôcť všetkým zdravotníckym pracovníkom a uľahčiť im aj orientáciu v množstve informácií. Predložené odporúčania vychádzajú zo záverov Európskej asociácie verejného ústneho zdravia (European Association of Dental Public Health) a Európskej asociácie detského zubného lekárstva (European Association of Pediatric Dentistry). Okrem toho sme vychádzali aj z Metodického usmernenia MZ SR o včasnej diagnostike zubného kazu u detí a mládeže, z r. 2009.
Tento náš prvý dokument sa zaoberá prevenciou zubného kazu od narodenia dieťaťa až po jeho dospelosť. Je určený zubným lekárom, dentálnym hygienikom, zubným asistentom, sestrám, študentom, ale so základmi budú oboznámení aj pediatri a pracovníci úradov verejného zdravotníctva.
Je nevyhnutné uviesť, že tento materiál sa bude priebežne dopĺňať a upravovať na základe nových výsledkov a metodík, ktoré nám do praxe prinesú výsledky vedeckého výskumu.
Revízne manuály
Zoznam vzťahových špecialistov, ktorých môžete v prípade potreby kontaktovať. Pomôžu vám s procesom podpisovania, v prípade potreby aj formou osobnej návštevy:
špecialista vzťahov pre PZS BB kraj | Tomáš Dolinský | +421 948 037 218 | |
špecialista vzťahov pre PZS BA kraj | Peter Mikoláš | +421 948 037 183 | |
špecialista vzťahov pre PZS TT kraj | Tomáš Červeňák | +421 948 037 190 | |
špecialista vzťahov pre PZS NR kraj | Ladislav Ohrajter | +421 948 037 197 | |
špecialista vzťahov pre PZS TN kraj | Michal Cisík | +421 948 037 198 | |
špecialista vzťahov pre PZS KE kraj | Monika Mičková | +421 948 037 221 | |
špecialista vzťahov pre PZS PO kraj | Marta Sabol Kočišová | +421 948 037 220 | |
špecialista vzťahov pre PZS ZA kraj | Zuzana Krčmáriková | +421 948 037 208 |
Často kladené otázky
Mgr. Peter Kotira, PhD. – Právnik SKZL
Telefonická poradňa: +421 2 4820 4074 (pondelok, štvrtok 9.00 – 12.00)
E-mail: pravnik@skzl.sk
Dohľadom na diaľku sa rozumie získavanie a vyhodnocovanie informácií a dokumentov o dohliadanom subjekte inak ako dohľadom na mieste, napríklad získavaním a vyhodnocovaním informácií a dokumentov predložených úradu na základe písomnej žiadosti úradu a vyhodnocovaním informácií a dokumentov uvedených v hláseniach, výkazoch a iných podkladoch predkladaných úradu na základe tohto zákona alebo osobitných zákonov.
Konečným užívateľom výhod je každá fyzická osoba, ktorá skutočne ovláda alebo kontroluje právnickú osobu, fyzickú osobu – podnikateľa alebo združenie majetku, a každá fyzická osoba, v prospech ktorej tieto subjekty vykonávajú svoju činnosť alebo obchod; medzi konečných užívateľov výhod patrí fyzická osoba, ktorá…
Minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo zdravotníctva. Rozsah kompetencií v prípade zubných asistentov a dentálnych hygieničiek definuje priamo vyhláška…
Každý zubný lekár je povinný sústavne sa vzdelávať. Sústavné vzdelávanie je priebežné obnovovanie a udržiavanie získanej odbornej spôsobilosti v súlade s rozvojom príslušných odborov po celý čas výkonu zdravotníckeho povolania.
Od 10.02.2018 sa stalo účinné nariadenie č. 38/2018 Z. z., ktorý sa zmenilo a doplnilo nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 296/2010 Z. z. o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania, spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, sústave špecializačných odborov a sústave certifikovaných pracovných činností v znení neskorších predpisov.
Fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá má v úmysle vykonávať činnosť vedúcu k ožiareniu, ktorá sa registruje, je povinná požiadať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva o registráciu činnosti vedúcej k ožiareniu najmenej 15 dní pred začatím činnosti.
Odborná spôsobilosť na výkon certifikovaných pracovných činností sa preukazuje dokladom o získaní požadovaného stupňa vzdelania.
V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku…
Zánikom pracovnoprávneho vzťahu zaniká časť práv a povinností zamestnanca, ako aj zamestnávateľa, ktoré sú s ním bezprostredne spojené.
Ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti odmietne návrh na uzatvorenie dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z uvedeného dôvodu, príslušný samosprávny kraj preverí tieto skutočnosti na podnet osoby a bezodkladne určí, ktorý poskytovateľ s ňou uzatvorí takúto dohodu.
Ak si zubný lekár, ktorý je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti fyzickou osobou (ďalej len „FO-poskytovateľ“), zmení meno a priezvisko vzniknú mu viaceré informačné povinnosti vo vzťahu ku nasledovným inštitúciám…
Pri vzniku pracovného úrazu je zamestnanec povinný bezodkladne oznámiť zamestnávateľovi vznik pracovného úrazu, ktorý utrpel, ak mu to dovoľuje zdravotný stav. Povinnosť oznámiť zamestnávateľovi vznik pracovného úrazu má aj zamestnanec alebo fyzická osoba, ktorá bola svedkom vzniku uvedenej udalosti.
Poistenie musí trvať po celý čas, počas ktorého je poskytovateľ oprávnený poskytovať zdravotnú starostlivosť. Neuzatvorenie zmluvy o poistení zodpovednosti za škodu vystavuje poskytovateľa zdravotnej starostlivosti (ďalej len „poskytovateľ“) riziku, že v prípade, ak dôjde pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti k poškodeniu zdravia pacienta alebo ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka, môže byť spôsobená škodu uplatňovaná voči nemu.
Predpokladom uplatnenia nároku na dovolenku za kalendárny rok je, že zamestnanec vykonával pre zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku a jeho pracovný pomer trval počas celého kalendárneho roku. V prípade, ak zamestnanec odpracoval 60 dní, ale jeho pracovný pomer netrval počas celého kalendárneho roku, vzniká mu nárok na pomernú časť dovolenky, ktorá bude predstavovať za každý celý kalendárny mesiac jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok.
Musí byť v zubnej ambulancii pevná linka alebo postačí len mobilný telefón?
Vyžaduje sa tzv. „výmenný lístok“ všeobecného lekára alebo špecialistu u poskytovateľa zubno-lekárskej zdravotnej starostlivosti?
Aké je postavenie odborného zástupcu (garanta) v zubnej ambulancii a musí spĺňať podmienku odpracovaných rokov? Aká je jeho pracovná náplň? Môžu byť u jedného poskytovateľa v jednej ambulancii 2 odborný zástupcovia?
Pri úraze zubov dieťaťa je potrebné rozlišovať niekoľko nárokov, ktoré v závislosti od okolností môžu vzniknúť – najčastejšie sa bude jednať o náhradu za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia, úhradu nákladov spojených s liečením, prípadne osobitný nárok, ktorý vzniká v prípade uzatvorenia zmluvy o poistení.
Musí mať právnická osoba, ktorá má vlastné priestory a zamestnáva zamestnancov technika požiarnej ochrany? Nepostačuje len vlastná vyškolená protipožiarna hliadka?
Kedy sa má poskytovateľ obrátiť na poisťovňu, v ktorej je poistený pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú osobám v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ?
Kedy sa má poskytovateľ obrátiť na poisťovňu, v ktorej je poistený pre prípad zodpovednosti za škodu spôsobenú osobám v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ?
V prípade, ak bola pacientovi odcudzená bunda, ktorú mal zavesenú v čakárni alebo spôsobená iná škoda na veciach, kto nesie zodpovednosť?
Ak bola lekárovi vydaná licencia na výkon činnosti odborného zástupcu a v budúcnosti by fyzicky nemohol vykonávať povolanie zubného lekára (úraz/ochorenie) bola by licencia naďalej platná a mohol by lekár naďalej prevádzkovať zubnú ambulanciu?
Ak nie som spokojný so zamestnancom (dentálna hygienička) a chcem s ním ukončiť pracovný pomer som povinný jej vyplatiť odstupné alebo odchodné?
V ktorom predpise je zakotvená právna úprava ohľadom odbornej spôsobilosti dentálnej hygieničky?
Môže úrad práce, sociálnych vecí a rodiny požadovať sprístupnenie údajov zo zdravotnej dokumentácie mladistvého?
Môže byť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa nahradený súhlasom osoby, ktorá je na to oprávnená na základe plnomocenstva?
Ako sa ďalej nakladá so zdravotnou dokumentáciou v prípade zániku povolenia poskytovateľa zdravotnej starostlivosti?